FB-like Like Clean Face!

 

Bükkszentkereszti Teens for Unity tábor 2011Ezen a reggelen ismét Kinga és Misi szólította meg a reggeli hallgatóságot. Bemutatták Cinziát, és Lacit, akik a valós és virtuális kapcsolatokról beszéltek nekünk.

A virtuális világ alig húsz éve ment a köztudatba. Mai fiatalok már ezzel nőttek fel. Miről is volt szó az előadásban?

Jézus napokon át gyalogolt, hogy meglátogassa egy barátját. Ma ha egy barátommal kapcsolatba akarok lépni, nem feltétlen kell fizikailag is találkoznunk. Előveszem a mobiltelefont és halhatom a hangját. Sőt elég csak egy rövid SMS-t küldeni neki. Még a hangját sem kell hallanom. A Facebookon 1000 barátom is lehet, többségükkel nem is találkozom fizikailag. Sőt, még lehet, hogy sose találkoztam vele, mégis tudok róla egy-két hírt.

T4U-logoEgy barát a Facebookon megosztja mindenkivel egy komoly fájdalmát. Majd másnap találkoznak vele, és mindenki tudd róla, de mindenki úgy tesz, mintha nem történt volna semmi.

Tehát a mai világban van valóságos fizikai és virtuális kapcsolataim. Kétféle forma ellentétesnek tűnik, de nem feltétlen az. Mindkettőnek ugyanaz a célja: a személyes kapcsolatok építése. Kapcsolataink akkor igazak, ha mindkét területen építjük őket: a valós életben, aztán virtuálisan, míg újra nem találkozunk.

A Facebook egy kommunikációs háló. Lehet pozitív, mert ajándékozhatjuk többieknek gondolatainkat, értékeinket. Ha csak ide-oda klikkelgetünk, olyanokká válhatunk, mint a hálóba befogott hal.

Bükkszentkereszti Teens for Unity tábor 2011Vajon Jézus hogy használná napjainkban a Facebookot? Bizonyára összhangban lenne valós életével. A Fokolár mozgalom fiataljai Szardíniában nemrég egy kezdeményezéssel álltak elő a Facebookon: a Clean Face-szel. Felfedezték, hogy a közösségi hálókon társaik másnak látszanak, mint akik valójában. Különbözik a valóságos személyiségük a virtuális világban megjelenő profiltól. Ezért azt a javaslatot tették, hogy a Facebookon való megjelenésüket tisztítsák meg mindattól, ami nem tartozik a személyiségükhöz. (Lásd a külön cikket a Clean Face-ről!)

  Az előadás után ismét volt lehetőség kiscsoportban beszélgetni erről a témáról. Sok személyes tapasztalat hangzott el. Hallani olyan esetekről, amin érdemes elgondolkodni. Például valaki mesélte, hogy egy lakást úgy raboltak ki, hogy valaki írta a Facebookon, hogy elmennek hosszú időre nyaralni. A rabló is ott volt a sok száz bejelölt “ismerős” ( “Friends”! ) között. Ráadásul  még segítségül fényképek is voltak fent, ahol látszottak a lakás részletei. Ezért nem szabad megadni személyes adatokat magunkról, mert igazán nem ismerjük azt az áttekinthetetlenül sok ismerőst, akit bejelöltünk.

Nem szabad elfelejteni azt sem, hogy azokat amiket írunk, amilyen képeket megosztunk, olyanok is láthatják, akikre nem is gondolnánk. Nem csak a tanáraink, rokonaink böngészhetik írásainkat, fényképeinket. Ma már sok cég nem is titkolja, hogy munkahelyi felvételkor a jelentkezőkről igyekeznek minél több dolgot megtudni a Facebookról. Látszik, hogy milyen csoportokhoz kapcsolódott, milyen az érdeklődési köre, stílusa, hogyan és miket írt egy-egy publikus oldalon stb. Egy szélsőséges kijelentés jópofának vagy extravagánsnak tűnhet, de könnyen visszaüttet, de már a valóságos életben.

A valós és virtuális világ összeegyeztetése nagyon is konkrét probléma. Nézzünk meg néhány kérdéses szituációt, ami esetleg veled is történhet:

  • Ha valaki belép  a szobádba, míg te a számítógépbe  vagy elmerülve, észreveszed  és felé fordulsz, szólsz hozzá, vagy nem?
  • Ha vendég érkezik, ki mégy a szobádból üdvözölni őt legalább egy köszönés erejéig, vagy nem?
  • Ha valaki fontos dolgokról beszél veled és megszólal a mobilod, felveszed, vagy vele maradsz?
  • Otthon a közös telefonra is válaszolsz, vagy csak a saját mobilodra?
  • A videójátékkal egyedül szeretsz játszani vagy társaságban?
  • Egy héten belül több órát töltesz a számítógéppel, mint amennyit sporttal, könyvolvasással, vagy a barátaiddal való együttlétre?
  • Ha szeretnél valami fontosat közölni valakivel, a PC előtt küldesz egy smiley-t,  🙂 ,  vagy e-mailt küldesz, vagy keresed a lehetőséget, hogy személyesen beszélj vele?

Valóságos kapcsolatokat építeni nem könnyű. Például elmenni meglátogatni egy barátomat a korházban fáradságosabb. Sokszor könnyebb leülni a Facebook elé, hogy távoli ismerősökkel csevegjek, mint a mellettem lévőre figyelni. A táborban is erős volt a vágy, hogy leüljünk az egyik szabad notebook elé, és megnézzük a Facebookot. Pedig elég sok ismerős volt ott helyben is, akinek közvetlenül nyomhattam a Like-ot egy-egy mosoly vagy kedves gesztus formájában. Like a műhelyek alatt a csopottársaknak, Like a misében, Like a falunak délután a munka közben …

(Folytatás következik)

Melléklet:

Clean Face: “Nehogy már csak egy ‘avatar’ legyünk!”

A Fokolár mozgalom fiataljai Szardíniában nemrég egy kezdeményezéssel álltak elő a Facebookon: a Clean Face-szel. Felfedezték, hogy a közösségi hálókban társaik másnak látszanak, mint amilyenek valójában. Különbözik a valóságos személyiségük a virtuális világban megjelenő profiltól. Ezért azt a javaslatot tették, hogy a Facebookon való megjelenésüket tisztítsák meg mindattól, ami nem tartozik a személyiségükhöz.

CleanFace Mi emberek vagyunk és nem képek! Ez a Clean Face lelke.

Találjuk meg újra önmagunkat, időnket, a barátságainkat. Nehogy már csak egy “avatar” legyünk! Személynek lenni sokkal jobb. Kezdjük a profilunkkal! Azzal, hogy hűen tükrözze azt, akik vagyunk. Hogy önmagunkat mutassa erősségeinkkel és gyengeségeinkkel együtt álarcok nélkül, anélkül, hogy azon aggódnánk, hogy jobbnak látszunk. Mert nincs annál jobb, ha eldobjuk álarcainkat és szabadok leszünk!

Néhány egyszerű szabállyal lehet ebben részt venni:

  • Személyek vagyunk és nem felhasználók, nem akarunk tudattalanul információk vagy hirdetések eszközei lenni.
  • Tiszteletben tartunk másokat, de mindenekelőtt tiszteljük önmagunkat.
  • Közönségesség nem tesz minket erősebbé, vagy még szebbé
  • Olyannak mutassuk magunkat, mint amik valójában vagyunk, nem kell reklámozni magunkat azért, hogy másoknak tetsszünk.
  • Mi valódi barátokkal kötünk barátságokat, nem virtuálisakkal. Próbáltál már virtuális kávét inni virtuális barátoddal? Élőben sokkal jobb.
  • Minden 10 perc Facebook előtt töltött időhöz fordítsunk ugyanennyit a közelünkben lévő személyekre is.
  • Tiszteletben tarjuk saját magánéletünket és másokét is.
  • Kerüljük el a kétes eredetű honlapokat
  • Figyeljünk oda hogy a gyerekek jól használják-e a hálót és a közösségi hálózatokat
  • A kritikus negatív tendenciával szemben mi a pozitívumokat emeljük ki.

Forrás:  http://www.facebook.com/pages/Clean-Face/176591425721216

Néhány kép a mise alatt

A faluból is jöttek néhányan a táborba a misére. Itt voltak a Szent Ferenc Kisnővérei közül is néhányan. Jávorka Lajos atya köszöntötte őket. Gitárral kísért énekes mise volt.

 Bükkszentkereszti Teens for Unity tábor 2011 Bükkszentkereszti Teens for Unity tábor 2011 Bükkszentkereszti Teens for Unity tábor 2011