2011. augusztus 15.Teens4Unity tábor 2011 Hétfő

“Adj egy poharat úgy innék!”

A harmadik nap egy különös őrület ütötte fel a fejét a táborban. A reggeliző asztal körül néhány fiú ritmikus mozdulatokkal és szöveggel poharakat adogatott egymásnak . Huszadikra hallani azt, hogy  “Adj egy poharat úgy innék!”, már kezdett engem is őrületbe vinni. De lenyűgöző volt az a lelkesedés, a tábor végére a színes estére egészen profi szintre fejlesztették ritmikus poháradogatásukat, melyről fényképezőgéppel mozgókép is készült.

Kapcsolat a családban

A délelőtti előadást Dohány Andris és Jacsó Ibi vezette fel. Látszott, hogy készültek erre a témára, ami  a családi kapcsolatokról szólt. Nevelős Zoli és felesége, Ildima tartották az előadást. Nagyon változatos volt, és az interaktivitás jellemezte. Ott helyben egy konkrét családi helyzetet kellett szituációs játékban elemezniük. Így már induláskor a figyelem a tetőpontra hágott. Sok szó eset a konfliktuskezelésről. Világos volt, hogy a család légköre nem azért szép, mert nincsenek konfliktusok, hanem inkább azért, mert ezeket a helyzeteket kezelni tudják. Sok konkrét tapasztalatot mondtak és javaslatokat tettek a konfliktuskezelésre is.

 

Teens4Unity tábor 2011 Teens4Unity tábor 2011

Teens4Unity tábor 2011Kirándulás

Az előadás után rögtön elindultunk a kirándulásra. Az oroszkúti lovas tanya mellett haladtunk el, ahol lovak mellett sikerült vadmalacokat is látnunk. Néhány kedves háziállat és egy igazi szamár fogadott bennünket. Volt egy mészégető kemence is, aminél Marton Sanyi röviden és frappánsan elmondta, hogy működik a mészégetés, és hogyan csináltak várépítő elődeink igen erős falakat az égetett mészkő segítségével. A mészkőégetésről a keretes írásban tudhatsz meg többet .Teens4Unity tábor 2011 

A Fehérkőlápa előtti tisztáson ért utol minket az éhség. A fák hűvösében elfogyasztottuk az épen bőségesnek nem mondható úticsomagunkat, majd a délelőtti előadás témájáról kezdtünk beszélgetni. Beszélgetésekből kihallatszott, hogy mennyire közvetlenül érint mindenkit a  családi kapcsolatok problematikája.

Teens4Unity tábor 2011Majd utunkat egy komolyabb emelkedővel folytattuk tovább.  A Fehér-kő sziklabordáiról a Szinva völgyére és a fölötte emelkedő Szent István-tetőre remek kilátás tárult elénk. A fehérkőlápai turistaház után két csapatra oszlottunk. Az egyik csapat visszatért a tisztásra, ahol métáztak  és számháborúztak.

A mi csapatunk továbbfolytatta az utat Lillafüredre. Ott a vízesés magával ragadott minket látványával olyannyira, hogy szinte mindenki bemászott a vízesés alá. A lezúduló víz mellet többek nem tudták kihagyni a   zuhanyzást , legalább egy kis hajmosás erejéig. 

A visszatérés nem teljesen a tervek szerint alakult. Magyarul eltévedtünk! Mikorra mi visszaértünk a táborba, a többiek már megvacsoráztak .

Esti filmnézés után már nem sok energiánk maradt, hogy bármi másba is belekezdjünk, hamarosan nyugovóra tértünk.

Folytatás következik)

 

 

További képek a kirándulásról

Bükkszentkereszti Teens for Unity tábor 2011 Teens4Unity tábor 2011
Bükkszentkereszti Teens for Unity tábor 2011 Bükkszentkereszti Teens for Unity tábor 2011
Teens4Unity tábor 2011 Bükkszentkereszti Teens for Unity tábor 2011

A falun és dombokon át vezet az út. Itt készítettem ezt a teljes 360 fokos panorámaképet. A tájat körbefényképeztem, és a képeket számítógéppel illesztettem össze.

Bükkszentkereszt fölött

 

 

 

 

 

  Délelőtti előadás vázlataTeens4Unity tábor 2011

  • Bemutatkozás,  család mint hivatás
  • különféle vonzó életpéldák nyomán (nálunk hogy volt), az ima ereje
  • szabályok és kötelességek
  • külső vagy belső kontroll (avagy a mosogatás története három életszakaszban)
  • a dac jelenléte életünkben (félresiklott életpályák, utak)
  • A bizalmon alapuló szabadság (kompromisszumok)
  • A szülők kritikája: mit szeretnénk mi majd másképp csinálni, mit hasonlóan, és mit fogunk mindenképp ugyanúgy csinálni
  • Veszekedés a családban
  • Önismeret, taktikák (saját példák)
  • A veszekedés súlya (szülő/ gyerek szemszögből)
  • Segítségére lenni egymásnak (szülőknek kettesben töltött idő)
  • A vita szabályai, elfojtás, a gyerekek szerepe
 

Bükkszentkereszti Teens for Unity tábor 2011A mészégetésről

A Bükk-hegység nemcsak fát, mészkövet is adott az embereknek. Termelték robbantással és csákányozással, felhasználták közvetlenül építkezéseknél éppúgy, mint mészégetésre. Feltételezik, hogy a mészégetés tudományát a IV. Béla királyunk által 1232-ben betelepített cisztercita rend tagjai hozhatták Franciaországból. A Bükk hegységben e mesterség hagyományai Bélapátfalván, Bükkszentkereszten még nyomon kísérhetők. A mészégető kemencét földbe süllyesztik, már legalábbis az égéstér legnagyobb részét. Falát tufakővel rakják ki. A mészégető kemencékbe általában 200-400 mázsa mészkövet raknak be egy-egy égetés alkalmával. Először a tűztér körül, körben rakják be a köveket. Befelé a nagyobb darabokat, míg a kemence fala és e nagykövek, az úgynevezett sorkövek közötti rést apróbb darabokkal töltik ki. Ahogy haladnak a sorokkal egyre feljebb, úgy szűkítik a képződő kör átmérőjét, vagyis kupolát alakítanak ki. Ez a művelet kívánja talán a legnagyobb gyakorlatot, szakértelmet, mert ha rosszul sikerül a kövek elrendezése, égetéskor a kupola bizony beszakad a tűztérbe.

Egy-egy kemencét általában 3-4 napig fűtenek. Ahhoz, hogy egy mázsa kiégetett mészkövet nyerjenek, majdnem két mázsa nyers mészkőre és körülbelül 1,3 köbméter fára van szükség. A kemence begyújtása után újabb és újabb fahasábok tűzre vetésével folyamatosan növelik a kemence hőmérsékletét. A mészkő kezdeti vörös izzása után, úgy 900 °C elérése körül megindul a fehér izzás, és ezzel a mészkő kiégése.